↑ Return to About Us

Governors

The full Governing Body meets once a term in the Autumn, Spring and Summer. Governors are appointed for a four year period and also attend the relevant sub-group meetings as and when required.

List of Governors Sept 2017

Name

Category

Appointed

Committees

Register of Interests

Mr Rob Taunton

Chair of Governors

19/11/2014
  • School Improvement
  • Premises and Resources
 none

Mrs Eleanor Williams

 Headteacher

01/09/2017

  • School Improvement
  • Premises and Resources

 

 

Mr John Blackburn

LEA Governor

01/01/2014

  • Premises and Resources
Parish Councillor

Mrs Karen Bailey

Co-opted Governor

08/11/2016

  • School Improvement
none

Mrs Holly Brankin

Staff Governor

01/09/2015

  • School Improvement
none

Mrs Katie Tamblin

Parent Governor

01/02/2017

  • Premises and Resources
none

Mr Charles Eggington

Co-opted Governor

01/09/2016

  • Premises and Resources
none

Mrs Elizabeth Venkatesham

Parent Governor

01/07/2016

  • School Improvement
current parent

Mrs Susannah Wrenn

Parent Governor

01/02/2017

  • Premises and Resources
  • CC Advisory Board
current parent

Mrs Susan Smith

Staff Governor

01/09/2016

  • CC Advisory Board

Governor at Oaklands Primary

The Governors review policies on a rolling programme.